Home Sport
Kroacia me rekord historik në Kupën e Botës
Me fitoren ndaj Anglisë, Kroacia arriti të kualifikohet për në finale, ku do të gjejë Francën.

Por, kroatët kanë vendosur edhe një rekord interesant, ekipi i parë që i mbijeton tre shtesave, duke luajtur tre ndeshje nga 120 minuta.

Ndaj Danimarkës dhe ndaj Rusisë, kroatët mbyllën në barazim lojën e rregullt dhe shtesat, ndëras u kualifikuan në të dyja rastet nga ruleta e penalltive. Ndërkohë, ndaj Anglisë, ekipi i Daliç luajti 120 minuta, por nuk iu desh të shkonte në penallti, prej golit të Mandzukic.

Edhe Belgjika në 1986 dhe Anglia në 2014, i kanë luajtur 3 shtesa në fazën me eliminim direkt të Botërorëve, por kanë dështuar që t’i kalojnë të treja këto shtesa. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
I trajnuar nga të dy, Danilo flet për Guardioën dhe Zidane
Xherdan Shaqiri zgjedh formacionin e tij të ëndrrave (FOTO LAJM)
Chelsea gjen pasuesin e Hazard, piketon turkun e Romës
Bartomeu: Askush nuk mund ta zëvendësojë Messin
Edhe Betis hyn në garë për yllin e Liverpoolit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media