Home Sport
Këto janë vitet kur Juventusi ka fituar dhe ka humbur 9 finalet e Champions
Juventusi ka fituar dy finale dhe ka humbur 7 prej tyre në Champions League.

Në fakt, nga periudha e vitit 1992 kur ekziston formati i Champions Leagues, Juve gjashtë herë preku finalen e madhe.

Bardhezinjtë për herë të parë këtë trofe të çmueshëm e ka fituar në vitin 1984-85, kur e kishte mposhtur me rezultat minimal 1:0 ekipin anglez, Liverpoolin.

Ndërsa në vitin 1995-96 Juventusi fitoi Championsin, pasi e mundi me penallti 4:2 skuadrën holandeze, Ajax, teksa takimi kishte përfunduar 1:1.Finalet e fituara e të humbura:

1972/73: Ajax-Juventus 1:0

1982/83: Hamburger SV-Juventus 1:0

1984/85: Juventus-Liverpool 1:0

1995/96: Juventus-Ajax 1:1 (4:2 me penallti)

1996/97: Borussia Dortmund-Juventus 3:1

1997/98: Juventus-Real Madrid 0:1

2002/03: Juventus-Milan 0:0 (2:3)

2014/15: Juventus-Barcelona 1:3

2016-17: Juventus-Real Madrid 1-4
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Festa me prostituta në kohë karantine i kushton rëndë yllit anglez, rrezikon mos luaj më me kombetaren
Kalimi i Coutinhos te Barcelona, kështu e shpjegon Klopp
Chelsea në "luftë" me Arsenalin për Boateng
Edhe pse i mori të ardhurat nga biletat, Liverpooli vendos mos ua kthejë paratë tifozëve të Atleticos
Këta janë 10 trajnerët më të mirë sipas tifozëve të futbollit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media