Home Video Lajme
Ngjit shkëmbin mbi 500 m pa litar sigurie (VIDEO)
Një ngjitje e zakonshme në një shkëmb të lartë me nivel të lartë sigurie është më se i zakontë dhe po ashtu edhe e mundur. Po a e keni menduar pa kurrëfarë sigurimi dhe mbi të gjitha me shpejtësi?

Në Shtator, Dani Arnold ngjiti murin e lartë të Cima Grande në vargmalin Dolomites, Itali, me asgjë tjetër përveç duarve të tij të zhveshura.

Ai e bëri këtë në një kohë rekord prej 46 minutash, 30 sekonda, duke zhdukur rekordin e mëparshëm me gati 20 minuta.

"Është një lojë me kokë ku ajo luan rolin kryesor. Të gjitha aftësitë, si teknika e ngjitjes dhe gjithë qëndrueshmëria, këto janë themelore për mua", tha 35-vjeçari Arnold për CNN Sport, nga shtëpia e tij në Zvicër, pasi foli gjatë për dashurinë e tij për ngjitjen pa litarë.

"Unë kaloj 200 ditë në vit diku në male, natyrisht jo gjithmonë pa litarë, por çdo ditë është pak përgatitje dhe stërvitje".

Sipas alpinistit 35-vjeçar, minimizimi i rrezikut ka të bëjë me përgatitjen. Para se të nisej në Cima Grande, Arnold u ngjit në të njëjtën rrugë saktësisht (1.800 metra rrugë Comici-Dimai) tre herë dhe u ndje i përgatitur mendërisht për sfidën përpara.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Femra që preken dhe puthen, klipi i fundit i Noizy-t është flakë fare (VIDEO)
Aksident i frikshëm në autostradën Prishtinë-Shkup, përmbyset kamioni (VIDEO)
Ozil rrëfen momentet e tmerrit: Pata frikë për gruan time (VIDEO)
Këngëtarja e njohur rrëzohet keq skena duke kënduar, momenti shkaktoi të qeshura (VIDEO)
Një betejë e vërtetë: Policia detyrohet të lirojë djalin e "El Chapo-s" pasi karteli nisi luftë frontale

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media