Home Teknologji
Shazam edhe për fytyrat, një aplikacion që identifikon njerëzit
Së shpejti do të jeni në gjendje të identifikoni njerëzit e panjohur duke përdorur aplikacion Shazam nga smartphone.

Kjo është risa që kompania Blippar ka nxjerr së fundmi.

Nëse më parë shazamin e përdornim për njohjen e këngëve sot ai do të përdoret dhe për identifikimin e njerëzve.

Deri tani nga eksperimentimet, Shazam mund të njohë 400.000 figura publike dhe norma e saktësisë është 99%.

Aplikacioni skanon fytyrat dhe sjell një profil me informacion rreth personit duke përfshirë dhe në cilat rrjete sociale ka një llogari.

Teknologjia përdor vizion të shpejtë kompjuterik dhe inteligjencës artificiale për të njohur fytyrat.

Specialistët e programin sqarojnë se përdoruesit mund të krijojnë edhe profilet e tyre me imazhin e tyre, duke përfshirë lidhje opsionale me profilet e mediave sociale, muzikën e preferuar,dhe informacione të tjera.

Danny Lopez, zyrtari kryesor operativ i Blippar ka deklaruar se kjo do jetë një mënyrë e re, unike dhe argëtuese për të treguar se kush je dhe për të mësuar më shumë për të tjerët. /intv.al/
Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
Zbuloni nëse jeni të varur nga smartfoni
Bill Gates mund të jetë "trilioneri" i parë në botë deri në vitin 2042
Të zhgënjyer nga shitjet? Apple mund të heqë iPhone X
Shpiket algoritmi AI që parashikon vdekjen me saktësi deri në 90 për qind
Byrek në tigan

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media