Home Teknologji
Sateliti në hapësirë rrezikon mijëra njerëz? Reagon Kina
Kina ka mohuar dje se stacioni i saj hapësinor është jashtë kontrolli dhe mund të rrezikojë jetën atyre që jetojnë poshtë tij.

"Ne e kemi monitoruar vazhdimisht Tiangong-1 dhe do të vazhdojmë ta bëjmë. Jemi të isgurtë se ai do të digjet sapo të hyjë në atmosferën e tokës dhe do të bjerë në zonën e programuar detare, pa e rrezikuar atë”, tha Zhu.

Sateliti i saj Tiangong-1, u lëshua në orbitë në 2011dhe pritej të shkatërrohej në mënyrë të kontrolluar në 2013, por kjo është shtyrë vazhdimisht, duke shtuar spekulimet se agjencia hapësinore kineze thjesht po pret ai të bjerë përsëri në tokë, çka mund të do të rrezikonte jetën e tokësorëve të pafat që do të gjente nën vete. /albeu.com/


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Alarm: Telefonat androidë ju spiunojnë tek kinezët
SHBA po punon për të kontrolluar mendjet njerëzore?
Kë duhet të zgjidhni: Iphone 8 apo Iphone X
Çmimi ulet 50 përqind, tani të gjithë ne mund të blejmë iPhone X
iPhone X nuk ka treg, Apple përgjysmon prodhimin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media