Home Teknologji
Pajisja e re e gjurmëve të gishtit, identifikon të dyshuarit në më pak se një minutë
Një sistem i ri i skanimit të gjurmëve të gishtave lejon policinë të identifikojë një të dyshuar të mundshëm nën një minutë në vendin e ngjarjes sipas zyrtarëve që testojnë teknologjinë.

Sistemi përfshin një pajisje të vogël që lidhet me “telefonat e mençur” që përdoren tashmë nga oficerët e vijës së parë dhe pastaj përdorin portalin e ri të shërbimeve biometrike për të kërkuar regjistrime të mbajtura në të dyja bazat e të dhënave të policisë dhe emigracionit.

Policia e West Yorkshire është duke punuar me zyra të ndryshme në një gjyq të sistemit duke koduar 250 nga skanerët tek oficerët në javët e ardhshme.

Zyra e Shtëpisë tha se e pret që 20 forca të tjera të përdorin atë deri në fund të vitit.

Duke demonstruar pajisjen, e cila duket si një pajisje e vogël e internetit, Kryeinspektori Ian Williams tha se për herë të parë tani mund të identifikojnë dikë në rrugë përmes gjurmëve të gishtërinjve përmes këtyre të dhënave bazë.

“Mund të marrim fotografinë e individit dhe të kemi një regjistër të plotë të individit, i cili na jep një identifikim të vërtetë të plotë. Prej momentit që marrim gjurmët e gishtave, ne marrim rezultate përmes kontrollit të PNC-së dhe fotografisë në më pak se një minutë”, thuhet tutje nga Williams. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Me këtë kod mund të zbuloni nëse celulari juaj është origjinal

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media