Home Teknologji
Çfarë është WeChat dhe pse Donald Trump dëshiron ta ndalojë?
Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv që i jep aplikacionit kinez të mesazheve WeChat 45 ditë para se të ndalohet në Shtetet e Bashkuara.

Masa vjen njëkohësisht me një urdhër të ngjashëm ekzekutiv kundër TikTok.

Administrata Trump pretendon se këto aplikacione mund të kalojnë të dhëna për qytetarët amerikanë përsëri në qeverinë kineze.

TikTok ka mohuar vazhdimisht akuzat e tilla. WeChat ende nuk ka komentuar. WeChat është një platformë mesazhesh e cila ka afërsisht një miliard përdorues aktivë çdo muaj.

Aplikacioni është në pronësi të Tencentit shumëkombësh kinez, i cili ka investuar shumë në një numër ndërmarrjesh teknologjike përfshirë Reddit, Spotify, Snapchat, Tesla, dhe Uber.

Gjithashtu zotëron Riot Games, që e bën League of Legends, dhe një aksion të konsiderueshëm në prodhuesit e Fortnite, Epic Games.

Çfarë mund të bëni në WeChat?

WeChat ka një sërë funksionesh përfshirë mesazhin, hostimin e fotografive, mënyrat e pagesës siç janë pagesa pa kontakt WeChat, shërbimet e përshëndetjes dhe lojëra.

Çfarë thotë administrata Trump?

Administrata Trump ka pohuar se "WeChat automatikisht kap informacione të mëdha nga përdoruesit e saj. Kjo mbledhje e të dhënave kërcënon të lejojë Partinë Komuniste Kineze qasje në informacionet personale dhe pronësore të Amerikanëve".
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Modeli i famshëm i veturave më në fund kthehet në 'emoji' (FOTO & VIDEO)
Bie Instagram dhe Facebook, miliona përdorues nuk mund të kyçen në rrjetet sociale
Youtube ka gati aplikacionin rival të TikTok
YouTube mund të dënohet 2.7 miliardë euro për shkelje të privatësisë së fëmijëve
Ndërron jetë në moshën 94-vjeçare babai i miliarderit Bill Gates

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media