Home Kompjuter & Internet
A e dini pse hakerat janë gjithmonë njerëz me kapuç?
Sa herë mendojmë për hakerat, bluzat me kapuç janë stereotipi i tyre i preferuar dhe çdo gjë nisi nga Hollivudi.

Bluzat sportive me kapuç dhe stereotipet e tjera, si një haker në bodrum, apo një gjeni i ri pa dijeninë e prindërve, janë të rrënjosura në autenticitet.

Deri në vitet 2000 bluza me kapuç nuk njihej si stereotip për hakerat thonë ekspertët, por për ilustrime përdoreshin gjithmonë kombinimet e zeros me njishin, tastierat e thyera apo kyçet.

“Xhaketa lëkure, kthetra, çizme, të gjitha këto gjëra që ishin normale në atë kohë.

Njerëzit nisën të shfaqeshin me flokë të lyer dhe skateboard pikërisht pas shfaqjes së 'Hackers'.

Ata janë tipet e njerëzve që kanë parë filmin, dhe vendosën të bëheshin haker, kështu që morrën imazhin e filmin”, thotë Marc Rogers, ekspert i sigurisë kibernetike. /albeu.com/Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
Çfarë është kjo?! Teknologjitë e vjetra që ndoshta i keni harruar se kanë ekzistuar (FOTO LAJM)
Lajm shumë i keq, Instagrami tashmë dërgon njoftime kur bëni screenshot
Bill Gates mund të jetë "trilioneri" i parë në botë deri në vitin 2042
Të zhgënjyer nga shitjet? Apple mund të heqë iPhone X
Nëse të pëlqejnë emocionet, smartfoni i ri Samsung Galaxy A8(2018) është krijuar pikërisht për ty!

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media