Home Lifestyle
Dëshironi të jetoni më gjatë? Lexoni libra!
Librat e kanë fuqinë të na bëjnë të qeshim dhe të qajmë. Por çka nëse ato sjellin përfitime shëndetësore, gjithashtu?

Siç raporton World Economic Forum, 3,600 njerëz të moshës 50 vjeç kanë marrë pjesë në një studim nga universiteti Yale.

Ata të cilët lexojnë më shumë se 3.5 orë në javë jetojnë dy vjet më gjatë se sa ata të cilët nuk lexojnë fare.

Studimi ka pasur jetëgjatësinë 12 vjet. Rezultatet gjithashtu tregojnë se leximi i librave është më i shëndetshëm se sa leximi i revistave si dhe përcjell të menduar më të thellë se sa leximi i gazetave.

Kjo ndikon në funksionimin më të mirë të trurit dhe ndikon për një jetë më të gjatë. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Gruaja që humbi 180 kile për 4 vite, e pabesueshme si duket tani (FOTO LAJM)
Këto veprime jua rrezikojnë seriozisht karrierën
Fantastike, si do dukeshin këto personazhe nëse do i përkisnin gjinisë tjetër (FOTO LAJM)
Dëgjuan të qara në mal, çifti shkon tek vendi dhe zbulon diçka që u ndryshoi jetën (FOTO LAJM)
Fuqia e vajzave, këto gjëra i bëjnë shumë më mirë se djemtë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media