Home Lifestyle
Fruta dhe ujë për dhëmbë të bardhë
Për të pasur dhëmbë të bardhë dhe të shëndetshëm, vëmëndje të madhe nuk mund ti kushtojmë vetëm larjes por edhe ushqimit që ne konsumojmë.

Ushqimet të cilat favorizojnë pastrimin e dhëmbëve janë molla, sallata, portokalli, kivi, lakra etj.

Molla, sallata, portokalli janë ushqime të pasura me fibra që veprojnë tek dhëmbët si sfungjerë pastrues. Jo vetëm kaq, por ju duhet të pini të paktën 2 litra ujë në ditë. Në ujë ka fluor që bllokon aktivitetin e baktereve që shkaktojnë kariesin. Po për këtë arsye, ju mund të hani 1 kivi dhe një sallatë domatesh çdo ditë, pasi edhe ato kanë fluor.

Receta do të ishte e plotë sikur të konsumoni lakra të cilat kanë squfur, një element që bën pjesë në smalt dhe dentinë. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Pse një gjarpër simbol i mjekësisë? Mësojeni njëherë e mirë
Nëse gishti i dytë i këmbës është më i gjatë se të tjerët, lexoni këtë
Përse rrudhen gishtat kur qëndrojmë gjatë në ujë
Doni të jetoni gjatë? Mësohuni me këto 15 zakone të ushqyeri
Të dashur djem, vajzat vdesin për këto tre gjëra dhe nuk janë paratë apo makina

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media