Home Lifestyle
Arsyeja misterioze pse avionët kanë dritare të rrumbullakëta
Në shumicën e shtëpive dritaret janë katrore, drejtkëndëshe por mund të jenë edhe trekëndore.

I njëjti rregull është ndjekur edhe nga veturat.

Por ama ky 'rregull' nuk vlen edhe për aeroplanët, dritaret e të cilëve janë rrethore. Megjithatë, jo gjithmonë ka qenë kështu.

Në fillim, edhe aeroplanët kanë pasur dritare këndore, mirëpo pas dy aksidenteve që kishin ndodhur në vitin 1954, në njërin prej të cilëve kishin humbur jetën 56 pasagjerë, ishte konstatuar që një defekt në skajin e dritares kishte çuar në shkatërrimin e gjithë avionit.

Gjatë testeve të mëvonshme ishte vërtetuar që 70 për qind e shtypjes së aeroplanit përqendrohej në këndet e mprehta të dritareve, andaj që prej atëherë dritaret e aeroplanëve gjithmonë janë rrethore. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Pse një gjarpër simbol i mjekësisë? Mësojeni njëherë e mirë
Nëse gishti i dytë i këmbës është më i gjatë se të tjerët, lexoni këtë
Përse rrudhen gishtat kur qëndrojmë gjatë në ujë
Doni të jetoni gjatë? Mësohuni me këto 15 zakone të ushqyeri
Të dashur djem, vajzat vdesin për këto tre gjëra dhe nuk janë paratë apo makina

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media