Home Lifestyle
Faktet që nuk i dinit, të mirat e pafundme të mjaltit
Mjalti mund të konsiderohet pa frikë një përbërës magjik. Ai ka benfite të panumërta dhe ndihmon shërimin e shumë sëmundjeve. Më poshtë do gjeni disa prej benefiteve të mjaltit.

1. Duke pirë mjaltin e shkrirë në ujë, të gjitha njollat e zorrëve do të zhduken

2. Ngrënia e rregullt e mjaltit ndihmon në përforcimin e të mbajturit mend si dhe forcon trupin fizikisht.

3. Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ngrohtë, ndihmon kundër diarresë.

4. Nëse mjalti pihet i tretur në ujë të ftohtë, ndihmon kundër kapsllëkut.

5. Me përdorimin e mjaltit, pastrohet gjaku dhe lehtësohet qarkullimi i tij nëpër trup.

6. Mjalti është ilaçi i vetëm për shërimin e të rrahurës së shpejtë të zemrës (tahikardia).

7. Mjalti krijon lehtësim të organizmit, ndërsa sheqeri e rëndon atë.

8. Mjalti që pihet i nxehtë, për 7 minuta përzihet me gjakun, ndërsa i ftohtë për 20 minuta.

9. Kur hahet mjalti, lukthi punon në rregull dhe nuk nevojiten pluhura dhe ilaçe për ta ndihmuar përpunimin.

10. Mjalti largon dhembjet në sy, duke e fërguar me gisht të pastër syrin.

11. Për anemikët, mjalti është bombë gjaku.

12. Për dhembjet e eshtrave, ngrënia e mjaltit është ilaç i padiskutueshëm.

13. Të sëmuret nga verdhëza, në qoftë se në mëngjes dhe në mbrëmje hane mjaltë, për 15-20 ditë ajo do të shërohet.

14. Mjalti largon ngërçin e nervave.

15. Mjalti ndihmon në rritjen dhe zhvillimin e fëmijëve.

16. Personave që janë nervozë, si dhe atyre që s’kanë gjumë, mjalti ju ndihmon për t’u qetësuar.

17. Ai i cili ha mjaltë, nuk mund të ketë kapsllëk dhe as që mund t’i krijohen hemorroidet.

18. Nëse mjalti tretet në qumësht të ngrohte, zhduken skrajat e zorrëve.

19. Nëse mjaltin e lyeni mbi material të nxehur dhe atë e veni mbi qafë ose në gjoks, dhembjet e fytit menjëherë largohen. Kjo bëhet kur kemi ndezje të krajnikëve dhe angine.

20. Nëse sasi e caktuar e mjaltit përzihet me vishnje dhe shpërlahet fyti disa herë në dite, era e keqe nga goja menjëherë do të largohet.

21. Mjalti përdoret për shërimin e sëmundjes ‘stalni aigan’, plagës së qelbur. Plagën e atillë duhet menjëherë ta lyeni me mjaltë, ndërsa të sëmurit duhet dhënë që të hajë 10-15 herë. Shpejt do të vërehet përmirësimi.

22. Mjalti ndërpret dhimbjet e stomakut.

23. Plagët e zorrëve dhe të lukthit, mjalti shumë shpejtë i shëron. Gjate një jave duhet ngrënë deri ne 4 kg mjaltë. Nëse shkojmë me këtë ritëm për tri javë, nga i thati i stomakut nuk do të ngelet asnjë shenjë.

24. Nëse dhimbjet e shpinës dhe shpatullave, vendet ku ndjehet dhembja, i lyejmë me mjaltë e mbi të vëmë biber pluhur, të shtypur, dhembja menjëherë largohet.

25. Pickimi e bletës është ilaç kundër reumës. Kohë pas kohe duhet lejuar që bleta t’i kafshojë vendet e prekura nga dhembjet reumatike.

26. Fëmijët të cilët urinojnë në shtrat, duhet të hanë mjaltë dhe kjo sëmundje do t’ju ndërpritet. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Këto qytete në Europë, mund t’i vizitoni me shumë pak para
Duart i paskemi larë gjithë kohës gabim, ja si duhet
Kurrë mos hani vetëm, mund të sëmureni rëndë
Jo vetëm alkooli, edhe kjo ëmbëlsirë mund t’ju nxjerrë pozitiv në timon
Rrezikoni fëmijën, ky është gabimi më i madh që bëjnë nënat shtatzënë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media