Home Lifestyle
Nuk është legjendë, hudhra shëron sëmundjet në gjak
Shumë njerëz e dinë që hudhra përmban substanca të shumta aktive që janë të dobishme për shëndetin.

Por në fakt pak e dinë se konsumimi i i hudhrës është ilac për sëmundjet e gjakut.

Alicina dhe substanca te tjera që janë të pranishme tek hudhra ulin në masë të madhe agregimin trombocitar duke ulur kështu rrezikun për trombozë në vazat apo enët e gjakut.

Hudhra lufton shumë apo shkatërron bakterie të ndryshme, mykra dhe viruse.

Hudhra e ul presionin apo shtypjen e gjakut si dhe ndikon në uljen e kolesterolit në gjak.

Hudhra rrit nivelin e insulinës në gjak duke ulur kështu nivelin e sheqerit.
Por duhet të keni kujdes.

Të gjitha këto veti të dobishme për shëndetin ulen shumë nëse hudhra konsumohet e pjekur ose e zierë.

Pra është më mirë apo rekomandohet të konsumohet e freskët.

Këshillë: Që mos t'ju mbajë goja erë hudhër këshillohet që hudhrën ta grimconi sa më shumë me thikë, ta përzieni me një lugë vaj ulliri dhe të gëlltitet menjëherë. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Keni kaluar ditë të keqe? Fotot që do t’ju shkrijnë së qeshuri
A shkakton deodoranti kancer të gjirit?
Nëse keni këto gjëra në banjon tuaj, duhet t’i hiqni menjëherë
Ngjyrat e flokëve në përshtatje me lëkurën
Pse kënaja duhet të zëvendësojë bojërat për flokët tuaj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media