Home Lifestyle
Çfarë duhet të bëni kur dikush është i mërzitur me ju
Të tregosh inat dhe ta shprehësh atë është tabu në shoqërinë moderne.
Ne nuk dimë si t’i shprehim në mënyrën korrekte emocionet negative pasi nuk jemi mësuar si t’i shprehim ato ose të diskutojmë për gjërat që na bezdisin.

Kjo është arsyeja pse shumë persona jetojnë në gjendje stresi, duke shkatërruar veten në mënyrë konstante, pasi nuk kanë zgjidhur ende inatin dhe gjendjen agresive mendore.
Psikologët janë ata të cilët merren më shumë me këtë problem.
Ne po ashtu jemi ata të cilët mund të ndihmojmë miqtë dhe të afërmit tanë të kontrollojnë inatin duke iu përgjigjur agresivitetit nga jashtë.

Më poshtë renditen disa nga këshillat më efektive se si të sillemi kur dikush është me nerva me ne. Nuk ka rëndësi metoda, pasi mënyra e zgjidhjes së problemit do të jetë gjithnjë e njëjtë.
1.Tregohuni të sjellshëm kur jepni një argument kundër
2.Kontrolloni emocionet tuaja
3. Kuptoni ku qëndron problemi
4.Kuptoni ku qëndron problemi
5.Zgjidhni problemin duke biseduar
6.Pranojeni kur jeni gabim
7.Mos u hiqni si e pandjeshme
8.Pyeni drejtpërdrejt se çfarë mund ta përmirësonte situatën
9.Mos u përpiqni të shtypni personin emocional
10.Mos i nxisni bisedat nëse nuk jeni gati të flisni.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Kush ka Iphone nga 6s e lart, këtu do të mësoni trukun e dekadës
3 sëmundjet e rënda që shkakton ky fiksim i të rinjve
HOROSKOPI/ Jeni zënë prej muajsh, kjo e mërkurë ju sjell paqen në çift
Nëse mendoni se këto fruta-perime i keni larë siç duhet, po ju themi se jo
HOROSKOPI/ Në të martën e kësaj shenjë, priten tensione në çift

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media