Home Lifestyle
Nëse keni këtë grup gjaku, rrezikoheni nga sulmet në zemër
Të dish grupin e gjakut, sipas mjekësisë kinezë do të thotë të dish shumë më shumë gjëra sesa analizat mund t'ju thonë.

Një studimi i fundit, i publikuar gjatë Kongresit të Katërt Botëror të “Heart Failure” 2017, sugjeron se grupi i gjakut mund të përcaktojë nëse rrezikoheni nga sulmi në zemër.

Hulumtuesit shkencorë analizuan të dhënat e më shumë se 1,300,000 njerëzve nga 9 studime të mëparshme dhe arritën në përfundimin se njerëzit që kanë grupin e gjakut A, B ose të tipit AB ishin 9% më të rrezikuar të pësonin atak në zemër krahasuar me ata me grup gjaku 0.

Se cili është shkaku që këta njerëz kanë më shumë shanse për t’u goditur nga ataku në zemër, nuk janë ende të qarta. Megjithatë ekziston mundësia që personat me grup gjaku jo-0 të kenë përqendrim më të lartë të një proteine që shkakton mpiksje të gjakut.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
HOROSKOPI/ Shenjat që janë impulsive, këtë të dielë të bëjnë shumë kujdes
Aplikacionet që duhet me patjetër ti keni në celular
Arsyeja e sëmundjes së tmerrshme: Pse prekemi nga kanceri?
Nëse diçka nuk po shkon mirë në lidhjen tuaj, bëjini këto pyetje partnerit
10 zakone të cilat janë vdekjeprurëse për veshkën tuaj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media