Home Lifestyle
3 sëmundjet që mbani larg nëse keni këtë tipar në trupin tuaj
Gratë me të pasme të mëdha, janë më të shëndetshme, krahasuar me të tjerat. Të paktën, kështu thonë studimet e kryera së fundmi. Pas kërkimeve të kryera në Qendrën e Oksfordit për Diabetin, Endokrinologjinë dhe Metabolizmin rezultoi se femrat, fundshpina e të cilave është më e madhe janë rezistente ndaj sëmundjeve kronike.

Kjo, për shkak se kanë gjasa të kenë nivel të ulët të kolesterolit dhe të prodhojnë më shumë hormone për të metabolizuar sheqerin.

Përveç kësaj, indet dhjamore që ndodhen tek pjesa e vitheve dhe kofshëve kapin grimcat yndyrore të dëmshme dhe kështu, shanset për sëmundje kardiovaskulare janë të pakta.

Shtatzënia dhe proçesi i lindjes gjithashtu do të jetë edhe më e lehtë për to, për shkak se vithet e mëdha e favorizojnë më shumë qëndrimin e rehatshëm gjatë proçesit dhe shmangin problemet me shpinën.

Gratë me një fizik kanë gjasa të mos vuajnë nga diabeti, por jo vetëm. Metabolizmi dhe shëndeti i mirë fizik tek vajzat me disa kilogram më tepër tek të pasmet shoqërohet edhe me shëndetin e mirë mendor. Rritja e nivelit të inteligjencës ndikohet nga sasia e yndyrnave e Omega 3 e cila kërkon fillimisht shtimin e disa kilogramëve.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
HOROSKOPI/ Ruhuni, kjo shenjë do ta nisë javën me një zhgënjim në dashuri
Nëse keni frikë se ju tradhton partneri, vini re këto detaje
Nëse doni një lëkurë të shëndetshme, bëni kujdes se çfarë hani
Mos e teproni, sa mjaltë duhet të hajë një fëmijë?
Mjaltë dhe limon, ekspertët këshillojnë kurat tradicionale për kollën

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media