Home Lifestyle
Ta marrim vesh njëherë e mirë, a është lëkura e mollës e shëndetshme?
Molla është shumë e shëndetshme për organizmin e njeriut. Ajo lufton bakteret dhe ndihmon në përmirësimin e metabolizmit.

Po molla mesa duket është një ndër frutat më të helmuar me pesticide. Një mollë spërkatet edhe për 12 herë gjatë vitit deri në kohën e mbledhjes!

Më pas procesi i zhytjes së tyre në dyll është shumë i zakonshëm dhe kjo i bën që të duken me shkëlqim dhe i mbron nga prishja.

Sipas ekspertëve, këshillohet që më mirë është që të blini molla nga prodhimet organike të kontrolluara, por nëse nuk keni mundësi, më mirë është që ta largoni lëvoren gjatë konsumimit të tyre.

Nëse doni që t'i pastroni mirë frutat e freskët, fillimisht vendosni në ujë të ngrohtë, e pastaj më mirë është që të shërbeheni me metodat natyrale si që janë: vendosja e sodës bikarbon në ujë dhe uthull.

Përzieni 2/3 e ujit me 1/3 e uthullës dhe shtoni sodë bikarboni. Frutat le të qëndrojnë në këtë përzierje rreth 10 – 15 min dhe më pas pastroni me ujë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
HOROSKOPI/ Kush ka harruar dashurinë prej punës, këtë ditë do të pendohet
E tmerrshme, si po hamë plastikë çdo ditë me duart tona
Sherr dhe keqkuptime, 8 kombinimet më të këqija të horoskopit
Që nga kjo ditë, zhdukini tasat plastikë nga frigoriferi juaj
Si t’ja bëni kur avokadoja është ngurtësuar

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media