Home Lifestyle
Hani shumë djathë? Gjithçka që duhet të dini
Djathi padyshim është një ushqim i shijshëm dhe i pranishëm thuajse në çdo tavolinë. Pavarësisht kësaj, prej kohësh është konsideruar si një ushqim jo shumë i shëndetshëm.

Megjithatë, një studim i ri ka zbuluar se djathi është në fakt shumë më i mirë nga sa mendohej.

Shkencëtarët nga Universiteti i Dublinit dolën në përfundimin se personat që konsumojnë shumë djathë janë më elegantë, në krahasim me ata që nuk e konusmojnë atë dhe se në fakt nuk e rrit nivelin e kolesterolit.

Ekspertët zbuluan se njerëzit që konsumonin më shumë bulmet kishin përqindje më të ulët të yndyrave në trup, bel më të hollë dhe presion më të ulët të gjakut.

Nga ana tjetër, ata që konsumonin pak produkte bulmeti kishin tendencën për të patur nivel më të lartë kolesteroli. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Horoskopi 16 tetor 2019, si do të ecë dita për të lindurit e çdo shenje
Horoskopi 16 tetor 2019
Kërkoni në dollapin e gjyshes, aty do të gjeni syzet më in të momentit
Shkenca e ka të qartë: Kjo është vajza më e bukur në botë (FOTO LAJM)
Kafe pa ngrënë? Gabimi i frikshëm që bëjnë shqiptarët

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media