Home Lifestyle
Kanceri i lëkurës, 3 format më të zakonshme të shfaqjes
Ka 3 lloje kryesore të kancerit në lëkurë, të cilat prekin pjesën më të madhe të njerëzve:

1- Tumori kanceroz në qelizën themelore është më i përhapuri që prek qelizat që ndodhen në shtresën e parë të lëkurës. Është një kancer që nuk përparon shpejt dhe nuk përhapet në pjesët e tjera të trupit.

2- Lloji i dytë përfshin gjithashtu një qelizë në shtresën e parë të lëkurës dhe quhet “squamous” dhe gjithashtu nuk përbën shumë rrezik.

3- Melanoma është sëmundja më me rrezik, pasi prek qelizat të cilat prodhojnë ngjyrën e lëkurës dhe nëse nuk merr mjekimin e duhur në kohën e duhur prek mushkëritë, mëlçinë dhe trurin.

Mjekët këshillojnë njerëzit të vërejnë ndryshimet në poret e lëkurës që mund të ndryshojnë në nishane, në madhësi apo formë. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Një nga këto pulovra duhet ta shtoni me patjetër në garderobën tuaj (FOTO LAJM)
6 arsye përse kripa rozë duhet të zëvendësojë atë të bardhë
Era Istrefi përgatitet për ceremoninë inauguruese të "Air Albania Stadium" (VIDEO)
Prezantuesja e njohur parkon "Mercedes-in", në vend parkimin për personat e aftësi të kufizuara (FOTO LAJM)
Fituesi i lotarisë është më i lumtur tani që shkarkon qymyr e s’ka para (FOTO LAJM)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media