Home Lifestyle
Si ta formatoni vetë kompjuterin tuaj
Ky artikull shpjegon në linja të gjera si instalohet Windows XP.

1.Hapi i parë për të formatuar kompjuterin tuaj është të pajiseni me një disk, CD, instalimi të windows XP.

2.Me pas duhet te siguroheni qe PC juaj ben boot nga CD-room. Per default boot behet nga hard disk. Per te ndryshuar kete kur ndizet PC juaj shtypni butonin F12 per tu futur ne BIOS.

Ne dritarja qe do ju hapet ne menu lart kerkoni Boot. aty duhe perdorur shigjetat zgjidhni CD-room.

3.Me pas fusni cd dhe beni restart PC.

4.Kur PC juaj te ndizet do ju dali nje mesazh i tipit “Press any key to boot from cd”, ne kete moment shtypni nje buton cfaredo te tstieres.

5.Do ju hapet menu e formatimit. Lexoni me vemendje dhe zgjidhni opsionet qe ju deshironi. Shikoni shpjegimet ne figurat e meposhtme.

6.Pasi te formatohet hard disk PC do beje restart dhe do ju dali perseri msg i pikes 4. Kesaj here mos shtypni gje e pas disa sekondash do ju dali menu e instalimit te windows.

7.Kur te mbaroni instalimin ëindoës dhe PC juaj te jete perseri funksional kontrolloni qe te gjitha driverat te tjene te instaluar. Nqs mungon ndonji instaloheni nga CD e PC suaj apo duke e kerkuar ne internet.

8.Pas ketyre PC juaj eshte gati dhe mund te istaloni te gjitha programet qe ju perdorni normalisht.
Keto jane hapat ne linja te gjera per te formatuar PC tuaj. /albeu.com/

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Rrudha të vogla rreth syve? Produktet shtëpiake që mund të bëjnë "magji"
Këshilla me vlerë që do t'ju shpëtojnë nga gripi
Gjera të cilat mund t'i shihni më mirë nëse picëroni sytë (FOTO LAJM)
Si e harxhon kohën kot secila prej shenjave të horoskopit
Kush vuan nga depresioni, mos t'a ndajë këtë erëz nga tavolina

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media