Home Lifestyle
U rishfaq sot në Kinë, çfarë është Hantavirusi?
“Hantavirus”. Ky është emri që tanimë është shpërndarë në rrjetet sociale, pasi një burrë në Kinë ka gjetur vdekjen ndërsa ishte në një autobus, bashkë me disa udhëtarë të tjerë.

Sipas një raportimi të Global Times, një burrë nga provinca Yunnan e Kinës vdiq nga Hantavirusi ndërsa ishte në një autobus në provincën Shandong.

Siç ishte thënë më tej, 32 udhëtarët e tjerë në autobus janë testuar për virusin.

Por çfarë është Hantavirusi?

Sipas medicinenet, përcjell Telegrafi, termi hantavirus përfaqëson disa grupe të viruseve që përmbajnë ARN (që janë anëtarë të familjes së virusit të Bunyaviridae) që barten nga brejtësit dhe mund të shkaktojnë infeksione të rënda të frymëmarrjes të quajtur Sindroma Pulmonare Hantavirus (HPS) dhe ethe hemorragjike me sindromën renale (HFRS).

Po sipas të njëjtës webfaqe, përcjell Telegrafi Sindroma Pulmonare Hantavirus (HPS) është një sëmundje në të cilën, në fazën e vonë të infeksionit me një nëntip hantavirus, pacientët përjetojnë bllokim të mushkërive, akumulimin e lëngjeve në mushkëri dhe gulçim.

“Simptomat e hershme (lodhja, ethet, dhimbjet e muskujve) janë jospecifike. Për më tepër, disa hantaviruse mund të shkaktojnë ethe hemorragjike me sindromën renale (HFRS) ndërsa sëmundja përparon”.

Po sipas medicinenet, mjekët zakonisht diagnostikojnë HPS në mënyrë supozuese nga simptomat e mushkërive të pacientit ose nga shoqërimi i pacientit me brejtësit ose nga kontakti i mundshëm i pacientit me pluhurin e ajrit të kontaminuar nga brejtësit.

“Rrezet X të gjoksit ofrojnë dëshmi shtesë, por diagnoza përfundimtare zakonisht bëhet në një laborator të specializuar ose në Qendrat e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC)”, thuhet më tej.

Nuk ka trajtim specifik të HPS; mjekët zakonisht trajtojnë pacientët në një institucion të kujdesit intensiv dhe shpesh kërkojnë mbështetje të frymëmarrjes (intubacioni dhe ventilimi mekanik).

Periudha e inkubacionit për hantavirus, siç thuhet më tej, është rreth një deri në pesë javë.

“Rreth 38% e infeksioneve hantavirus janë vdekjeprurëse (shkalla e vdekshmërisë); specialistët zakonisht kujdesen për pacientët e infektuar”, thuhet ndër tjerash në shkrim.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Horoskopi i të hënës, shenjat që do kenë lajme pozitive
Po nxirrni çdo gjë në rrjetet sociale, këto foto mos bëni gabim t' i publikoni
Orë të gjata në dush për të ''mbytur'' virusin, si qëndron e vërteta (FOTO LAJM)
Kthehet ora verore, një orë gjumë më pak
Horoskopi 29 mars, çfarë ka rezervuar fati për sot

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media