Home Lifestyle
Pse duhet të flini herët? Këto janë përfitimet shëndetësore
Gjumi i mirë është krucial për një jetë më të shëndetshme. Por për ata që flejnë më herët jeta bëhet shumë më e thjeshtë. Ka shumë përfitime për ata që flejnë herët, duke filluar nga koncentrimi më i mirë në detyra deri tek arritja e qëllimeve.

Këto janë disa nga përfitimet për ata që zgjohen herët:

Njerëzit që zgjohen herët kanë tendencë që të hajnë mëngjes me kohë, ndërsa ata që zgjohen vonë hajnë diçka shpejt e shpejt dhe jo të shëndetshme. Ngrënia e mëngjesit me kohë është shumë e rëndësishme për shëndet.

Gjithashtu një natë me gjumë të mirë bën që lëkura jonë të përmirësohet. Poret happen dhe lëkura po ashtu bëhet më e shëndetshme. Njerëszit që zgjohen herët kapin më shumë vitaminë D prej rrezeve të diellit. Ndërsa ata që rinë deri vonë qëndrojnë më shumë para ekraneve dhe lëkura e tyre zbehet.

Koha është më e madhe edhe për të bërë ushtrimë. Personat që ngriten më herët kanë kohë më të madhe për të bërë aktivitete të ndryshme. Ushtrimet janë të nevojshme për funksionim sa më të mirë të trupit.

Nisja e ditës herët ndihmon edhe në nivelet e koncentrimit. Ata që flejnë më herët dhe ngopen gjumë po ashtu fillojnë ditën më herët se tjerët. Kjo u jep atyre avantazh që të kenë mundësi më të mirë për kryerjen e detyrave ditore. Zgjimi herët të jep mundësi për përgatitjen e mësimeve në shkollë apo projekteve në punë.

Njerëzit që zgjohen më herët gjithashtu janë më produktiv. Sipas hulumtimeve shumica e njerëzve të sukseshëm zgjohen në orën 5 të mëngjesit. Kjo për shkak se ata arrijnë të kryjnë punë pa ndërprerje.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Çfarë thonë ekspertët e shëndetit për maskat e fytyrës?
Masat që uhet të merrni nëse humbisni vendin e punës
Del varsja koronavirus: Mban larg sëmundjen dhe vampirët (FOTO LAJM)
Tani që rrini në shtëpi, sa kalori humbisni për çdo punë shtëpie (FOTO LAJM)
Publikohet zyrtarisht sezoni i katërt i "La Casa de Papel"

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media