Home Lifestyle
Flini me kokën qull!? Këto janë rreziqet që ju kanosen
Kur floku është i lagur është më i dobët dhe fjetja për të paktën 8 orë me kokë të lagur mund të dëmtojë në nivel qelizor rrënjën dhe boshtin e flokut.

Shpheshherë themi që rënia dhe këputja e flokëve ndodh si pasojë e një diete ushqimore të varfër, por kjo nuk është arsyeja e vetme. Fjetja me flokë të lagur ndikon në mënyrë të drejtpërdrejtë në këtë fenomen.

Kur flini me flokë të lagur dhe aq më tepër të pakrehur, flokët ngjiten me njëri-tjetrin dhe këputen pasi folikula është e dobët.

Sipas dermatologëve, fjetja me flokët e pathara mund të shkaktojë elektrizim dhe këputje.

Të fjeturit me kokën qull mund të krijojë një terren të përshtatshëm për shumimin e baktereve apo mykut në jastëk, por dermatologu Dr. Hal Weitzbuch tregon se kjo është një teori pa shumë prova. Megjithëse, nëse keni alergji ose probleme të lëkurës së kokës, të tilla si zbokth, atëherë duhet të tregoni edhe më shumë kujdes.

Kur mbani lëkurën e kokës me lagështi për disa orë, kjo e fundit do të bllokojë funksionin parësor të gjëndrave dhjamore në kokë. Këto gjëndra do të prodhojnë më shumë vaj ose do të zvogëlojnë prodhimin e yndyrës duke prishur balancën e pH të kokës.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Kollë dhe ethe, ISHP tregon 6 hapat që duhen ndjekur në shtëpi
Horoskopi për ditën e sotme, çfarë kanë rezervuar yjet për secilën shenjë
"Ata që vrapojnë në rrugë janë transmetuesit më të rrezikëshmit e koronavirusit"
Si t'i bëni ushqimet të rezistojnë më gjatë
Vetë-izolimi: Këshillat e marinarit që qëndroi për 286 ditë nën ujë

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media