Home Lifestyle
Ujitni lulet me ujin e vezëve të ziera, rezultati mahnitës
Kur i zieni vezët në të ardhmen, mos e derdhni ujin në të cilin i keni zier. Arsyeja pse po ju themi mos ta bëni këtë është sepse ju mund ta përdorni atë ujë për lulet.

Ky ujë mund të përdoret as më pak dhe as më shumë sesa për bimët tuaja. Gjegjësisht, bimët e duan kalciumin! Dhe në ujin ku keni zier vezët ka shumë kalcium. Por pse është i rëndësishëm kalciumi tek bimët.

E dimë që uji në të cilin është zier pasta mund ta përdorin për përgatitje të gjellëve, mirëpo çfarë të bëjmë kur ziejmë vezët?

Jemi të sigurt që keni dëgjuar që ujin në të cilin janë zier makaronat mund ta përdorni për përgatitjen e salcave, mirëpo gjithashtu mund ta përdorni edhe ujin në të cilin janë zier vezët i cili është shumëfish i dobishëm.

Kur herën tjetër të zieni vezë, mos e hidhni ujin në të cilin janë zier vezët. Përdoreni ujin për t’i ndihmuar lulet tuaja. Uji në të cilin janë zier vezët është i shkëlqyeshëm për lulet tuaja. Lulet duan kalcium, ndërkaq uji në të cilin janë zier vezët përmban mjaft kalcium.

Kalciumi ndihmon që të ruhet vlera e mirë pH e dheut. Dheu neutral, i cili ka vlerë pH midis 6,0 dhe 6,5 u ofron luleve ambient ideal për marrje të materieve ushqyese të cilat u janë të nevojshme për rritje dhe zhvillim. Veç kësaj, kalciumi i kontribuon fortësisë së bimës.

Është me rëndësi që ujin në të cilin janë zier vezët ta ftohni derisa të marrë temperaturën e dhomës para se me të t’i ujisni lulet. Nuk është e vështirë të identifikoni mungesën e kalciumit te bimët. Shpesh shfaqen njolla të verdha-të gështenjta në fletët të cilat janë të rrethuara me skaje të gështenjta.

Veç kësaj, lulja dhe fletët mbeten të vogla, ndërsa kalciumi i mjaftueshëm në dhe i bën bimët më pak të ndjeshme ndaj sëmundjeve dhe dëmtimeve.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Një lugë mjaltë herët në mëngjes për një ditë plot energji
Për këto 3 shenja të horoskopit, qershori rezervon një jetë të re
Horoskopi i të enjtes, shenjat që do të kenë probleme në dashuri dhe me paratë
Keni probleme me punën apo ju është mërzitur, ja kur duhet të largoheni nga një punë
6 përfitimet fantastike, hani luleshtrydhe sepse i bëni nder shëndetit tuaj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media