Home Shëndetësi
Niveli i obezitetit tek fëmijët është dhjetëfishuar
Niveli i obezitetit tek fëmijët dhe adoleshentët është dhjetëfishuar përgjatë katër dekadave të fundit.

Kjo nënkupton që 124 milionë vajza dhe djem nëpër botë janë mbipeshë, sipas studimit të publikuar në Lancent.

Ky është studimi më i madh i cili analizon trendet e obezitetit në mbi 200 shtete.

Në Britani një në dhjetë persona të moshës 5 deri 19 vjeç, është obez.

Fëmijët obezë kanë gjasë që të jenë mbipeshë edhe në moshën madhore, kështu duke vendosur veten në rrezik ndaj problemeve serioze të shëndetit. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
A i dini dobitë e pijes më të konsumuar në botë – qumështit?
Ky vaj vret 93% të qelizave të kancerit të zorrës së trashë në vetëm 2 ditë!
Këto 5 shenja paralajmërojnë kancerin në stomak
Mjekët japin alarmin: Fëmijët obez rrezikohen nga këto sëmundje
Më e fortë se kimioterapia, xhenxhefili ka efekt mahnitës kundër kancerit

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media