Home Shëndetësi
Një mënyrë krejtësisht natyrale për të luftuar diabetin
Rënia në peshë dhe aktiviteti fizik mund të jenë më efektive sa i takon luftës kundër diabetit sesa ilaçet, sipas një studimi të fundit.

Pacientët që kanë një stil jete më aktiv, kanë më pak nevojë për mjekime të forta dhe nivele sheqeri më të pranueshme në gjak.

Studiuesit nga universiteti i Glasgow gjurmuan 1,500 pacientë që vuanin nga diabeti i tipit të dytë që ndiqnin këto programe fizike dhe i krahasuan me pacientët që ishin më pasivë.

U vu re se pacientët që binin në peshë dhe kryenin aktivitet fizik kishin reduktim të theksuar të sheqerit në gjak dhe kishin 50% më pak gjasa për të vazhduar mjekimet me insulinë.

Qëllimi i këtij studimi është ndërgjegjësimi i pacientëve të prekur nga diabeti për të kryer aktivitet fizik dhe për të treguar kujdes të veçantë në të ushqyer, për të jetuar një jetë më të shëndetshme dhe të gjatë. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Këto janë mënyrat për të lënë duhanin
Këto veprime që ju bëni po ju shkatërrojnë veshkat
Një banane në ditë mund të na shpëtojë jetën
A duhet të bëni dush çdo ditë? Ja çfarë thonë ekspertët
Sulmi në zemër mund të parashikohet një muaj më parë: 6 shenjat paralajmëruese!

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media