Home Shëndetësi
Zakonet e gabuara që shkaktojnë infeksione urinare
Sipas Fondacionit Kombëtar të Veshkave, 1 në 5 gra preken nga infeksionet urinare në një moment të jetës së tyre.

Edhe meshkujt preken nga këto infeksione, megjithatë gratë janë më të rrezikuara, duke qenë se kanë uretër më të shkurtër, prandaj edhe bakteret që shkaktojnë infeksionet kalojnë më lehtë dhe mund të futen thellë në fshikëz.

Nëse kjo ndodh, bakteret mund të rriten dhe shumohen, duke shkaktuar kështu infeksione.

Këto janë shtatë zakonet e gabuara që ju shkaktojnë infeksione urinare:

Marrëdhëniet seksuale

Kapsllëku

Diabeti i pakontrolluar

Gurët në veshka

Pilulat për kontrollin e lindjes

Dehidratimi

Mbajtja e urinës
Dërgoja mikut në:

//
Shkruani komentin tuaj!
 
Mos kombinoni kërpudhat me alkoolin, është vdekjeprurëse
A ka mundësi të parandalohet kanceri?
Shafrani, rrushi i kuq dhe mollët, kombinimi perfekt kundër kancerit
Kujdes! Nëse i jepni kufjet tuaja dikujt tjetër rrezikoni shumë
Pini uthull molle me mjaltë çdo mëngjes, ja çfarë do t’i ndodhë trupit tuaj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media