Home Shëndetësi
Ky ushqim është shkatërrues për mëlçinë
Të gjithë e dinë se dëmet që i shkakton alkooli mëlçisë janë të shumta. Por askush nuk e dinte se ekziston një produkt tjetër që është armik edhe më i madh i mëlçisë.

Ky produkt është sheqeri dhe shkakton dhjamosje të mëlçisë. Një studim, konstatoi se nëse një individ merr më shumë kalori se 1000 kalori nga ushqimet me sheqer, gjatë një periudhe 3 javore, rrit sasinë e dhjamit rreth mëlçisë në 27%.

Është provuar tashmë që sheqeri nuk ndikon vetëm në mëlçi, por ka një sërë efektesh të tjera negative në trup, si:

*Tensionon enët e gjakut

*Shkakton depresion

*Ju bën të varur ndaj tij

*Rrit rrezikun e diabetit të tipit 2

*Rrit nivelet e kolesterolit të keq

*Dëmton lëkurën

*Ndikon në obezitet

*Rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjeve në tru etj.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Keni një nishan të kuq? Mos e prekni kurrë me dorë
Ky veprim shkakton kancer të lëkurës, shmangeni kategorikisht
Nëse doni të mbani larg kancerin e gjirit, kujdes nga këto ushqime
Shihni me kujdes thonjtë tuaj për të kuptuar a jeni të shëndetshëm
A jeni gati? Robotët do të zëvendësojnë edhe mjekët

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media