Home Shëndetësi
Lulja që rritet në secilin kopsht ndihmon në shërimin e kancerit
Në mbarë botën njihet si shenjë mbrojtëse në luftën kundër kancerit. Bëhet fjalë për narcisin.

Edhe pse ky zbulim tingëllon si përrallë, duket se ka diçka të vërtetë. Në fakt, shkencëtarët kanë zbuluar se si kjo substancë natyrale që gjendet në narcis, e quajtur "Amaryllidaceae Narcissus", bllokon proteinat që janë bazë për rritjen e qelizave të tumorit.

"Qelizat tumorale sidomos janë të ndjeshme në reduktimin e sintezës së proteinave", shpjegohet në studimin e publikuar te revista shkencore "Structure".

Hemantamina i takon grupit të molekulave terapeutike me prejardhje natyrale, midis të cilave është edhe morfina (që njihet si ilaç kundër dhimbjeve), kininë (përdoret në shërimin e malaries) dhe efedrina (preparat për shërimin e sëmundjeve të mushkërive). Bima nxit stabilizmin e proteinave dhe sjell deri te eliminimi i qelizave tumorale.


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Nëse doni t’i shpëtoni kancerit, bëni këtë recetë me mollë
Raporti i OBSH-së: Alkooli vret 3 milionë njerëz në vit
Flet mjeku: Pse tek disa fëmijë vonohet të folurit?
Djalë apo vajza? Ja disa shenja që mund të tregojnë gjininë e fëmijës
Bëni kujdes nga lentet e syve, mund të humbni shikimin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media