Home Shëndetësi
Ata që jetojnë në vende me shumë diell nuk preken nga këto sëmundje
Të rritesh në një vend me diell, lidhet shumë me shëndetin tuaj. Sipas hulumtuesve, po që se jeni njëri prej atyre që i ekspozohet rrezeve të diellit nga fëmijëria, keni më pak gjasë që të prekeni nga sëmundja e sklerozës në vitet e shtyra të jetës.

Hulumtuesit kanadez, kanë nxjerr një teori, pas një studimi që kanë kryer, se ka një faktor mbrojtës – rrezet YV-B, të cilat e bëjnë trupin që të prodhojë vitaminën D.

Dhe gjetjet e tyre që janë mbështetur edhe në Universitetin e Kolumbisë. Thuhet se studimet e mëparshme që janë kryer në këtë drejtim tregojnë se personat e prekur nga sëmundja e sklerozës kanë qenë më pak të ekspozuar në diell.

Pra personat që jetojnë në klimë ku ka më shumë diell, janë më pak të rrezikuar që të preken nga skleroza.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Nëse doni t’i shpëtoni kancerit, bëni këtë recetë me mollë
Raporti i OBSH-së: Alkooli vret 3 milionë njerëz në vit
Flet mjeku: Pse tek disa fëmijë vonohet të folurit?
Djalë apo vajza? Ja disa shenja që mund të tregojnë gjininë e fëmijës
Bëni kujdes nga lentet e syve, mund të humbni shikimin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media