Home Shëndetësi
Ilaçi që po lehtëson depresionin dhe zhduk mendimet e vetëvrasjes
Ketamina ilegale e cila lehtëson depresionin e rëndë, parandalon mendimet vetëvrasëse vetëm katër orë pasi ajo është aplikuar si një prei hundor.

Kështu thekson një studim i ri amerikan, ndërsa është potencuar se nëse aplikohet dy herë në javë në të njëjtën mënyrë, efektet pasojnë nga dita e 25-të, njofton Klan Kosova.

Kolegji Mbretëror i Psikiatërve e përshkroi studimin si ‘të rëndësishëm’, duke shtuar se ai e sjell medikamentin ‘një hap më afër që të përshkruhet në spitale.

Ketamine mund të përshkruhet pa recetë në Britani të Madhe dhe në SHBA, por nuk është në dispozicion në spitale shtetërore ndërsa kompanitë e sigurimeve në Amerikë rrallë paguajnë për përdorimin e saj.

Kjo vjen pas një gruaje të rëndë depresive, të quajtur Sabrina Misra, 36 vjeç, nga Çikagoja, e cila tha se ajo ndryshoi mendje nga gjendje kur donte të vriste veten, por u bë më mirë pas vetëm katër infuzioneve të ketaminës.


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Nëse doni t’i shpëtoni kancerit, bëni këtë recetë me mollë
Raporti i OBSH-së: Alkooli vret 3 milionë njerëz në vit
Flet mjeku: Pse tek disa fëmijë vonohet të folurit?
Djalë apo vajza? Ja disa shenja që mund të tregojnë gjininë e fëmijës
Bëni kujdes nga lentet e syve, mund të humbni shikimin

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media