Home Shëndetësi
Stresi po ju shkakton sëmundje fizike, bëni kujdes
Stresi mund të shkaktojë sëmundje fizike duke dëmtuar sistemin imunitar, zbulon një studim i fundit.

Studiuesit në Universitetin e Miçiganit kanë identifikuar se si stresi ndërvepron me qelizat që supozohet të mbrojnë trupin nga infeksionie apo viruset duke shkaktuar sëmundje fizike si alergjitë, asmen, sëmundjet mendore dhe depresion.

Gjithashtu shkencëtarët kanë zbuluar se stresi ndikon tek qelizat që luftojnë bakteret dhe viruset duke shkaktuar gjithashtu dhe reaksione inflamatore.

Përfundimet e këtij studimi u bazuan tek disa eksperimente që u bën me brejtësit duke i ndarë në dy grupe, brejtësit që përjetonin stres dhe brejtësit që ishin të qetë.

Ky studim tregoji se brejtësit të cilët përjetuan nivele të lartë stresi nisën të shfaqnin alergji dhe sëmundje të ndryshme dhe disa prej tyre patën dhe një fund fatal.

Sipas studiuesve të universitetit të Miçiganit kjo tregon se stresi ka një ndikim të lartë në shëndetin tonë mendor dhe atë fizik.

Në momentin që një person kalon një fazë stresuese, fillon të ketë probleme me gjumin, ushqimin dhe presioni në gjak nis të rritet.

Të dhënat e shëndetit në SHBA tregojnë përgjatë 2017 rreth 8.3 milionë të rritur vuajnë nga stresi ankthi dhe depresioni.
Dërgoja mikut në:

//
Shkruani komentin tuaj!
 
Njihni osteoartritin, hidhni hapa të sigurtë dhe pa dhimbje!
Mbani një limon në dhomën tuaj dhe zbuloni rezultatet magjike (FOTO LAJM)
Kjo grua nuk i lau flokët 6 vjet me shampo dhe bëri këtë zbulim
Ministria nuk u njeh diplomat, 4 mijë infermierë rikthehen në shkollë dhe u ulet paga
Çfarë ndodh nëse shtoni pak qumësht në shampon e flokëve

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media