Home Shëndetësi
Ngjyra e urinës, pasqyrë e mëlçisë
Nëse e vëreni se urina ka ngjyrë më të errët se zakonisht, si p.sh. të portokalltë apo ngjyrë kafe, mund të jetë shenjë e dëmtimit të mëlçisë.

Sidoqoftë, duhet të dini se ngjyra më e mbyllët e urinës mund të shkaktohet edhe nga faktorë tëtjerë, si efektet anësore të antibiotikëve, infeksionet në traktin e urinës, mungesë të enzimave, dehidratim, etj.

Si të ndihmoni mëlçinë tuaj?

– Konsumoni çaj, e veçanërisht çaj të gjelbër

– Pini shumë ujë (më shumë se dy litra ujë në ditë)

– Shmangni ushqimin e pashëndetshëm, pijet freskuese dhe sheqerin

– Hani ushqim të pasur me vitaminë C dhe ushqime si limoni, avokado, brokoli etj.

– Shmangni konsumimin e alkoolit dhe pirjen e duhanit

– Bëni ushtrime fizike, vraponi, ecni, kërceni, notoni.
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Zbulohet një tjetër dëmtim i rëndë që shkakton duhani
Çfarë tregon ngjyra e syve për shëndetin tuaj
Trupi sinjalizon nëse veshkat janë në rrezik, ja simptomat
Duket modeste, por këto janë mrekullitë e qepës në trupin tonë
Mjeku jep alarmin: Kjo sëmundje e rrezikshme po përhapet si grip tek shqiptarët

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media