Home Shëndetësi
Luftoni stresin me ushqimet e duhura (FOTO LAJM)
4. Kos i thjeshtë - Kosi natyral është një nga probiotikët më të mira që mund të hahen. • Probiotikët ndihmojnë për të zvogëluar çdo lloj inflamacioni dhe rregullojnë procesin e tretjes dhe tranzitin e zorrëve, të cilat kanë tendencën që të ndryshojnë në rast të stresit. • Ky produkt i qumështi është shumë i mirë edhe për sistemin nervor për shkak se ai është i pasur me proteina që nxisin sintetizimin e tripofanit. Ky aminoacid ndihmon në rregullimin e niveleve të serotoninës.
Hapi i parë që duhet të bëni kur ndjeheni të stresuar është të kuptoni se si të përmirësoni situatën.

Mos harroni se, përveç menaxhimit siç duhet i të gjitha emocioneve negative, është e rëndësishme që t`i kushtoni vëmendje edhe gjërave që hani.

Për këtë arsye, sot do të flasim për ushqimet më të mira që reduktojnë stresin, ato që nuk duhet të mungojnë në dietën e përditshme.


Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Kur shndërrohet hepatiti akut në kronik, ndryshimet mes tyre
Kjo bimë ia kalon edhe kimioterapisë, shkatërron qelizat e kancerit
Çfarë paralajmërojnë rrudhat e shumta në ballë
Sa gjatë mund të jetojë një njeri sipas shkencës
Kujdes! Era e keqe e gojës paralajmëron për probleme shëndetësore

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media