Home Shëndetësi
Ja nga cila sëmundje janë shënuar dy herë më shumë vdekje këtë vit
Incidenca e infektimit të virusit të Nilit Perëndimor ka shënuar rritje gjatë këtij viti në Greqi, me 22 raste fataliteti, dy herë më shumë se vitin e kaluar.

Deri këtë të enjte, 13 shtator 2018, sipas HCDCP në Greqei janë raportuar gjithsej 202 raste të infektuar.

22 prej tyre kanë humbur jetën, ndërsa 24 të tjerë janë hospitalizuar në spitale të ndryshme në vend, duke përfshirë 12 pacientë të ICU.

Në të njëjtën kohë, 140 personat e tjerë të infektuar nga Virusi i Nilit Perëndimor, i cili transmetohet nga pickimi i mushkonjave, janë liruar nga spitali pas trajtimit.

Vlen të përmendet se vdekjet lidhen kryesisht me të moshuarit, të cilët në shumicën e rasxteve vuajnë nga sëmudjet kronike.

Virusi i Nilit Perëndimor transmetohet tek njerëzit kryesisht duke vrarë mushkonjat e infektuar me zogj migratorë të egër të infektuar.

Virusi nuk transmetohet nga personi në person. Sipas ekspertëve, epidemiologjia e virusit është komplekse dhe për këtë arsye konsiderohet në mbarë botën e paparashikueshme qarkullimi i saj dhe shpërndarja gjeografike e saj në çdo periudhë transmetimi.

75% -80% e personave të infektuar nuk tregojnë simptoma, rreth 20% -25% kanë sëmundje të lehta vetë kufizuese dhe më pak se 1% e personave të infektuar kanë sëmundje më të rëndë, encefalit ose meningjit.

Sëmundjet më serioze janë kryesisht në rrezik për njerëzit e moshuar dhe njerëzit me sëmundje kronike themelore. Nuk ka trajtim ose vaksinë specifike për virusin për njerëzit.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Këto sëmundje mund t’ju marrin jetën
Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Sëmundjet që mund të keni
Sëmundjet që rrezikoni nëse nuk i lani duart pasi zbrisni nga autobuzi
Gjithnjë e më shumë antibiotikë, ekspertët të alarmuar nga pasojat
Pini këtë çaj dhe shpëtoni nga gurët në veshka dhe dhimbjet e nyjeve

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media