Home Shëndetësi
Femrat apo meshkujt? Kush rrezikohen më shumë nga Alzheimeri
Demenca është pëcaktimi një marrin një grup simptomash lidhen me ngadalsimin e proceseve të trurit.

Lloji më i zakonshëm i demencës është Alzheimeri dhe demenca vaskulare.

Sëmundja e Alzheimerit shkaktohet nga një ndërtim anormal i proteinave në apo rreth qelizave të trurit, ndërkaq demenca vaskulare shkaktohet nga një qarkullim i reduktuar i gjakut në tru.

Faktorët e rrezikut për secilin lloj të demencës varen. Por, kush janë më të prirë ta zhvillojnë demencën: meshkujt apo femrat?

Sipas Shoqatës së Alzheimerit, femrat janë më të rrezikuara nga kjo sëmundje.

Ata shtojnë se ende nuk dihet arsyeja e saktë se përse femrat janë më të rrezikuara, por besohet se ndërlidhet diçka me gjenetikën.

Megjithatë, meshkujt janë më të prirë të rrezikohen nga kjo sëmundje.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Mori dy vite ilaçe për grip dhe anemi, mjekët zbulojnë tmerrin në mushkërinë e saj
Sytë mund t'ju paralajmërojnë për një kancer shumë të rrrezikshëm
E tmerrshme, si po hamë plastikë çdo ditë me duart tona
Në cilat raste duhen hequr bajamet
Si të zbuloni me disa hapa sëmundjet nga të cilat vuani

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media