Home Shëndetësi
Mësoni pse kilogramët e tepërt hiqen ngadalë dhe merren shpejt
Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite.

Zona e trurit që e bën kontrollimin e peshës është hipotalamusi.

Hipotalamusi i integron sinjalet që vijnë nga truri dhe më pas e kontrollon peshën i ndikuar nga uria dhe ngopja.

Edhe pasi të mbani dietë, trupi mundohet ta luftojë humbjen e peshës duke e reduktuar shpenzimin e energjisë.

Kur filloni humbjen në peshë, trupi mësohet ta ruajë ushqimin dhe sistemi metabolik ngadalësohet. Kështu pasi që të ndaloni dietën rreziku i shtimit në peshë është i madh për shkak se metabolizmi sërish vazhdon të punojë ngadalë.

Vetëm nëse vazhdoni ta mbani një stil të shëndetshëm jete dhe me ushtrime fizike, ju mund t’i shmangeni shtimit në peshë.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Vuani nga diabeti? Provoni kurën me çikore
Kjo lloj mandarine e lufton gripin më mirë se antibiotikët
Shërojeni dhimbjen e gjunjëve me të verdhë të vezës
Mënyra më e mirë për të humbur peshë pa qenë kurrë të uritur
Humbja e dëgjimit te fëmijët çon në ndryshime në tru

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media