Home Shëndetësi
Lakra, e dobishme ndaj shumë problemeve shëndetësore
Lakra ka pothuajse 40 kalori për 100 gram, por përmban sasi të konsiderueshme të fosforit, kalciumit, kaliumit dhe squfurit, hekurit, bakrit, zinkut dhe magnezit.

Ajo është veçanërisht e pasur me vitaminë C, por edhe me vitamina A, B1, B2, PP dhe K.

Të gjithë këta elementë e bëjnë ushqimin e lakrës me shumë cilësi të mira, por vetëm nëse merren në gjendje të papërpunuar.

Është e rëndësishme të zgjidhni gjethe jeshile që janë shumë më të pasura në kripërat minerale sesa ato të bardha, transmeton KosovaPress. Lakra është dobiprurëse për shumë probleme shëndetësore:

-Sëmundja e zorrëve

-Kollitje

-Kapsllëk

-Ulcerë në stomak

-Pagjakësi

-Bronhitis

-Dermatoza -Ethet

-Plagët
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Konstatohet varësia nga kafja e mëngjesit: Këto janë simptomat
Kur të kuptoni se çfarë shndërrohet "Coca Cola" në trup, do hiqni dorë
Kufizimet që nënat e reja kanë disa javë pas lindjes me operacion
49 vjeçarja i bën video vetes ndërkohë që po pësonte sulm në tru (VIDEO)
Bërja e një tatuazhi është rrezik shëndetësor

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media