Home Shëndetësi
Përfitimet shëndetësore të ujit të ngrohtë esëll në mëngjes
Sapo zgjohemi në mëngjes, veprimi i parë që duhet të bëjmë është të pimë një gotë ujë, e nëse është i ngrohtë edhe më mirë.
Uji jo vetëm që është përbërësi kryesor i organzizmit të njeriut, por merr pjesë dhe në të gjitha proceset jetike të metabolizmit.
Më poshtë do të lexoni 5 arsyet përse duhet të pini ujë të ngrohtë me stomakun bosh

Pastron organet
Uji nxit shpërbërjen e ushqimit në stomak , përmirëson traktin digjestiv dhe pastron organet nga toksinat.

Nxit Metabolizmin
Pirja e një gote ujë në mëngjes përshpejton proceset metabolike.
lehtëson dhimbjet
Shumë gra e konsiderojnë pirjen e ujit të ngrohtë me stomakun bosh, si një zgjidhje për dhimbjet menstruale

Relakson muskujt e barkut dhe qetëson dhimbjet. Krahas dhimbjeve menstruale, uji i ngrohtë trajton të gjitha llojet e dhimbjeve sepse përmirëson qarkullimin kapilar .

Ju ndihmon të humbni peshë
Me rritjen e temperaturës së trupit, ju jeni duke bërë që organizmi juaj të përshpejtohet dhe djeg yndyrnat e akumuluara më shpejtë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut
Përmirësimi i qarkullimit vjen si rezultat i pastrimit të trupit nga toksinat. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke pirë një gotë me ujë të nxehtë në mëngjes.

Ngadalëson procesin e plakjes
Makthi i të gjitha grave është plakja e parakohshme. Në qoftë se ju pini një gotë me ujë të ngrohtë çdo mëngjes, ju mund ta parandaloni këtë. Uji ndihmon për të rritur elasticitetin e lëkurës.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Hamami, banjoja ideale me avull kundër stresit (FOTO LAJM)
Një gotë lëng shege dhe 3 hurma arabe ndihmojnë në luftimin e këtyre sëmundjeve
Mënyra e të ushqyerit, ndikimi në shfaqjen e hershme të depresionit
Këto janë pesë ushqimet që parandalojnë migrenën
Kështu mund ta mbroni zemrën nga kolesteroli

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media