Home Shëndetësi
Çfarë është nonenali?
Nonenali është një substancë e cila shkakton aromën karakteristike të pleqërisë. Sipas një studimi që është kryer për dermatologjinë hulumtuese, tregohet se rritja e nonenalit është e lidhur drejtpërdrejt me plakjen. Nonenali është bashkim kimik i cili shfaqet me shkatërrimin e thartirave yndyrore të pangopura Omega – 7 në lëkurë në procesin e oksidimit.

Lëkura, pas moshës dyzetvjeçare fillon të prodhojë më shumë thartira yndyrore edhe te meshkujt edhe te femrat, ndërsa mbrojtja antioksidante gjithnjë e më shumë dobësohet.

Duke u dobësuar lëkura, vajrat natyrale oksidohen më shpejt dhe prodhojnë nonenalin. Meqenëse nuk është i tretshëm në ujë, nonenali mund të qëndrojë në lëkurë edhe me gjithë larjen e hollësishme. Prandaj aroma mbetet në trup por edhe në rroba.

Por si mund ta zvogëlojmë sasinë e nonenalit në lëkurë?

Dermatologët këshillojnë që të konsumohet ushqim sa më i shëndetshëm, të ndërpritet pirja e duhanit dhe e alkoolit dhe të pihet sa më shumë ujë. Prodhuesit japonezë janë të vetmit që ofrojnë sapunë specialë të cilët mund të eliminojnë nonenalin. Këta lloj sapunësh kanë në përmbajtje të tyre, ekstrakt të mollës japoneze.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Hamami, banjoja ideale me avull kundër stresit (FOTO LAJM)
Një gotë lëng shege dhe 3 hurma arabe ndihmojnë në luftimin e këtyre sëmundjeve
Mënyra e të ushqyerit, ndikimi në shfaqjen e hershme të depresionit
Këto janë pesë ushqimet që parandalojnë migrenën
Kështu mund ta mbroni zemrën nga kolesteroli

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media