Home Shëndetësi
Cili është skenari nëse spitalet do të mbushen plot?
Në vendin tonë, rastet me koronavirus po shtohen dita ditës ndërkohë që shqetësuese është numri i pakët i respiratorëve.

Po çfarë ndodh nëse spitalet mbushen dhe mungojnë respiratorët? Mjeku i njohur Roland Xhaxho deklaroi në emisionin OPEN se atehërë do të kalohet te plani B, ku një respirtaro mund të përdoret nga dy pacientë.

“Sipas projeksioneve nuk mund të kemi 20 vetë në një ditë që kanë nevojë për respirator. Por në rast fluksi, ka mundësi të dyfishimit të përdorimit të një respiratori. I njëjti aparat mund të përdoret nga 2 persona, edhe pse nuk është e njëjta forcë. Kjo praktikë është përdorur prej vitesh”, tha ai.

Sipas mjekut të njohur, të rinjtë që nuk janë duhanpirës, përdorues të drogës dhe që nuk kanë sëmundje të tjera, nuk duhet të shqetësohen, pasi mund ta mposhtin koronavirusi.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Ekspertët vënë alarmin: Mbylleni gjithmonë kapakun e tualetit, do t'ju mbrojë nga COVID-19!
Masat që uhet të merrni nëse humbisni vendin e punës
Pse vuani nga kapsllëku? Ushqimet që ju ndihmojnë për të luftuar konstipacionin
Sipas studimit kinez, macet mund të preken nga Covid-19
Krijohet testi për koronavirusin që i nxjerr rezultatet për pesë minuta

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media