Home Shëndetësi
Si të bëni një gjilpërë nëse nuk e keni bërë kurrë më parë (FOTO LAJM)
Përgatitje

Sigurohuni që është me të vërtetë një emergjencë.

Sigurohuni që të keni ilaçin e përshkruar dhe një shiringë të vëllimit të kërkuar.

Lani duart tuaja tërësisht dhe fshijini ato me një pecetë të vetme për përdorim.

Gjeni një pjatë ose tabaka të përshtatshme ku mund të vendosni gjithçka që ju nevojitet.

Disifektoni sipërfaqen e saj.

Dhoma duhet të jetë e ndriçuar mirë.

Kërkojuni "pacientit" tuaj të shtrihet në mënyrë që muskujt e tyre të qetësohen.

Vendosni doreza sterile. Disifektoni ato me alkool.
Përgatitni shtupë pambuku (të njomur në alkool).
Fatkeqësisht, çdokush mund të përballet me një situatë kur aftësia për të kryer një injeksion është e nevojshme.

Në fotogalerinë e mëposhtme do të gjeni udhëzime si ta bëni atë hap pas hapi nëse do gjendeni në një rast emergjent.

Injeksione intramuskulare janë injeksionet më të lehta./albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Përse virulenca e COVID-19 është në rënie në Shqipëri
Ilaçi natyral që ju shpëton nga barku i fryrë
Vetitë kuruese të çajit me bishtat e qershive, sëmundjet që sheron
Një lugë mjaltë herët në mëngjes për një ditë plot energji
6 përfitimet fantastike, hani luleshtrydhe sepse i bëni nder shëndetit tuaj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media