Home Shëndetësi
Konsumoni shumë oriz? Jeni të rrezikuar nga këto sëmundje
Shkencëtarët kanë zbuluar se ngrënia e sasive të mëdha të orizit rrit rrezikun e vdekjes nga sëmundjet e zemrës për shkak të arsenikut që ndodhet natyrshëm tek të korrat.

Kimikati grumbullohet tek orizit dhe është i lidhur vazhdimisht me sëmundjet e mëlçisë, kancere dhe sëmundje të tjera. Në raste serioze, mund të rezultojë me vdekje.

Orizi është një nga elementët e dietave në të gjithë botën dhe mbështetet te miliona njerëz në vendet në zhvillim për të siguruar kalori dhe lëndë ushqyese të vlefshme.

Në nivel global, është vlerësuar se arseniku në oriz është fajtor për mbi 50,000 vdekje të parakohshme në vit, të cilat mund të jenë shmangshme.

Arseniku ndodh natyrshëm në tokë dhe është rritur në vendet që kanë përdorur herbicide ose kimikate për qëllime ujitje.

Orizi rritet në kushte të përmbytura dhe kjo tërheq arsenikun nga toka dhe në ujë, përpara thithjes eventuale nga bimët.

Orizi është veçanërisht i prekshëm sepse arseniku imiton kimikate të tjera që bima thith përmes sistemit të saj rrënjor, duke lejuar që toksina të anashkalojë mbrojtjet e bimës.
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
5 llojet e njerëzve toksikë, që kurrë nuk duhet t’i mbani afër
5 ushqime që mund t'i konsumoni në darkë dhe nuk ndikojnë në peshën tuaj
Flokë të ashpër dhe acarues? Kjo maskë natyrale do jetë zgjidhja më efikase
Dhëmbë më të bardhe vetëm me 3 truke makeup-i
Alergjitë e vjeshtës: Si t'i luftoni me këto ilaçe natyrore

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2020 Albeu Online Media