Home Shëndetësi
6 arsye pse duhet ta keni vajin e kastorit në jetën tuaj
Ky lloj vaji është më i trashë, se ai i arganit apo i kokosit! Cilësia e tij është e jashtëzakonshme, gjithashtu! E pasur me vitaminë E dhe acide yndyrore më shumë se çdo vaj tjetër bimor, ky i kastorit është veçanërisht efektiv për lëkurën dhe flokët. Por, historia nuk përfundon këtu!

Vetitë medicinale të vajit të kastorit mendohet se janë shfrytëzuar që nga kohërat e lashta egjiptiane, kur vaji u konsiderua nga shumë njerëz si një eliksir që nxit imunitetin. Në fakt, kjo është ende një shtyllë e mjekësisë Ayurvedic. Këtu janë gjashtë arsyet e forta se pse duhet medoemos t'a bëni pjesë të jetës suaj këtë lloj vaji, pikërisht për përfitimet e shkëlqyera për trupin, lëkurën e flokët!

Nxjerr në pah shkëlqimin tuaj të brendshëm

Ne të gjithë e dimë se lëkura e vërtetë rrezatuese fillon nga brenda, dhe sipas Katie Pande, këshilltar mjekësor dhe këshilltar i lartë bimor në Pukka Herbs, aplikimi i vajit të kastorit në mënyrë të vazhdueshme mund të bëjë që të "korrni" shpërblime kohë pas kohe. "Është e lehtë t'i jepni vetes lëkurë të bukur me vaj kastori, duke e përdorur atë për të ndihmuar funksionimin e mëlçisë", thotë Pande. "Aplikoni vajin në një bluzë dhe pastaj vendoseni në lëkurën tuaj mbi zonën e mëlçisë nën gjoksin tuaj të djathtë. Mundohuni ta lini atë atje për një orë të paktën. Brenda natës, ajo mund të bëjë mrekulli". Ndërkohë që procesi i saktë biokimik funksionon, kjo metodë ende po hulumtohet. Teoria shkencore kryesore është se substancat e vajit të kastorit nxisin sistemin e kullimit limfatik të trupit duke rritur aktivitetin midis disa qelizave të bardha të gjakut. Si rezultat, mbetjet dhe toksinat eliminohen nga trupi, dhe lind lëkura e re.

Lufton rrudhat
Përgatituni për të dëgjuar diçka novatore: vaji i kastorit mund të jetë përgjigja për të luftuar shenjat e plakjes pa serume ose injeksione. "Ky vaj depërton në lëkurë dhe ndihmon në stimulimin e prodhimit të kolagjenit dhe elastinës së trupit, gjë që mund të zbusë dhe hidratojë lëkurën", shpjegon Pande. Siç mund ta dini, rezervat e kolagjenit dhe elastinës (të cilat mbajnë lëkurën të shëndoshë) zhduken me rritjen e moshës, sidomos në zona delikate të tilla si rreth syve, gojës dhe ballit, ku linjat e rrudhave priren të shfaqen së pari. Për të ndihmuar në ndalimin e kësaj, Pande ju sugjeron që "të lani një top të vogël pambuku në vajin e kastorit dhe pastaj t'a përdorni në lëkurën tuaj përpara se të shkoni në shtrat".

Shpejton rritjen e flokëve

Po, vaji i kastorit besohet të ndihmojë në përshpejtimin e rritjes së flokëve. Ka dy teori se si ndodh kjo: E para është se acidi ricinoleik punon për të penguar hormonet që lidhen me humbjen e flokëve dhe dobësimin e tyre. Teoria e dytë vijon nga vetitë hidratuese dhe shëruese të vajit të kastorit. Disa thonë se përdorimi i saj gjatë masazhimit të rrënjëve në kokë do të ndihmojë në rimbushjen e lëkurës (thelbësore për rritjen e flokëve) dhe stimulimin e qarkullimit të gjakut.

Shëron ekzemat
Sikur rritja e kolagjenit dhe përshpejtimi i rritjes së flokëve të mos ishin të mjaftueshme, vaji i kastorit është gjithashtu i njohur për vetitë e tij shëruese ndaj ekzemës, dermatit, rosaceas, psoriasis dhe keratosis pilaris. Pra, si funksionon kjo? Duke qenë veçanërisht e pasur me acid ricinoleik natyral antibakterial dhe anti-inflamator, vaji i kastorit ka përparësinë e një qasjeje të dyfishtë. Vaji hidraton lëkurën dhe lufton bakteret në të njëjtën kohë, duke ndihmuar për t'i dhënë fund natyrës ciklike të kruarjes dhe acarimit.

Forcon flokët

E mbushur me acide yndyrore omega-6, duke riparuar aminoacidet dhe duke pasuruar vitaminën E, vaji i kastorit është i madh për të ndihmuar në mbajtjen e flokëve të fortë dhe të shëndetshëm, duke vonuar procesin e ndarjes dhe dobësimit të fundit të flokëve. "Kur është fjala për skajet e ndara, vendosni një pikë të këtij vaji në pëllëmbë të dorës dhe pastaj ngrohni me dorën tjetër para se të zbutni fundet e flokëve tuaj", këshillon Pande. "Për maskën e fundit të flokëve, përziejeni atë me vajin e kokosit dhe lijeni gjithë natën në kokë për të parë mëngjesin e nesërm magjinë që ajo ka bërë me flokët tuaj".

Vë në lëvizje organizmin
Nëse jeni të prirur për tretje të ngadaltë ose kapsllëk, vaji i kastorit është miku juaj. Falë përqendrimit të lartë të acidit ricinoleik, ky vaj është përdorur prej kohësh si një laksativ natyral. "Kur dikush gëlltit vajin e ricinit, acidi ricinoleik mbyllet në molekulat EP3 në qelizat e muskujve të butë në muret e zorrëve të vogla dhe shkakton kontraktime", shpjegon revista "Science". Edhe pse, kjo vjen me një paralajmërim sidomos për gratë shtatzëna. Mjekët shpesh këshillojnë mos përdorimin e vajit të ricinit gjatë shtatzënisë, pasi ai mund të ketë efekt kontraktues në mitër. Një rregull i mirë është që të konsultoheni me mjekun ose farmacistin për udhëzime se si të merrni vajin e kastorit për kapsllëkun.

Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Pse nuk duhet t'i detyroni fëmijët të puthin të rriturit?
Plazhi është më afër nga ç'mendoni, dieta me vezë që ju ndihmon të humbni 7 kg në pak ditë
8 efekte anësore të antibiotikëve, që mjekët nuk j'ua tregojnë (FOTO LAJM)
Nëse po përjetoni një periudhë të vështirë, mbani mend këto 6 gjëra
Çfarë është diplomacia e vaksinave dhe si u bë kryefjala e ditës?

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2021 Albeu Online Media