Home Receta gatimi
Bukë me erëza
Përbërësit

350 g miell
50 g domate te thata
5 gjethe brozilok
nje luge trung rozmarine te fresket
sheqer
0.5 l uje te nxehet
nje qeske tharm buke te thate
nje luge supe kripë
1.5 dl vaj ulliri
PER DEKOR:
nje luge vaj ulliri
1 rozmarine
nje luge kripë te trashe deti

Hapat

1
Copetohen domatet, brozilku dhe rozmarina.

2
Ne nje ene me te vogel hidhet sheqeri, shkrihet me 1,5 dl uje te ngrohte pastaj hidhet tharmi.

3
Lihet ne ambient te ngrohte per 10-15 minuta per tu fryer.

4
Ne nje ene me te madhe hidhet mielli, kripa, erezat dhe domatet e thata, vaji, tharmi i fryre. Duke perziet perberesit ngadale hidhet pjesa e mbetur e ujit te ngrohte dhe perzihet me duar ne menyre qe te fitohet nje brume i bute ( nese ka nevoje, shtohet edhe pak uje).

5
Brumi i fituar hidhet ne tavoline pune te permiellur dhe punohet edhe per 5 minuta, pastaj kthehet ne ene, mbulohet me pecete dhe lihet ne ambient te ngrohte qe te qendroje per 30-40 minuta, respektivisht der sa te dyfishohet masa.

6
Masa e fituar te ndahet ne tri pjese.

7
Dhe nga secila pjese te krijohet nje cope e rrumbullaket e cila vendoset ne enen per pjekje te lyer me yndyre.

8
Ne secilen ambient te ngrohte per 15-20 minuta per tu dyfishuar pastaj lyhet me vaj ulliri dhe rozmarine e kripe te trashe.

9
Furra ngrohet ne 220°Celsius dhe buka piqet per 25-30 minuta. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:


Shkruani komentin tuaj!
 
Supё me thjerrёza jeshile
Byrek me miell misër
Sallatë me panxhar
Kek me krem dhe karrotë
Patate me kërpudha dhe presh

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media