Home Receta gatimi
Role me speca të pjekur
10 speca të pjekur

400 gr mish i bluar

100 gr përshutë

1 kokë qepë

1 lugë biber i kuq

100 gr kaçkavall

3 vezë

2 decilitra shtalpe për zierje

40 gr djathë parmezan

2 decilitra qumësht

0,5 decilitra vaj

Rigon

melmesa


Hapat
1
Përshuta, qepa dhe kaçkavalli priten në katrorka, specat e pjekur qërohen, u heqen farat dhe priten përgjysmë për së gjati.

2
Në pak vaj kaurdisen qepa dhe përshuta, shtohet mishi i bluar dhe kaurdiset duke shtuar ujë kohë pas kohe.

3
Nga fundi i kaurdisjës shtohen biber i kuq, rigoni, mëlmesa të përziera sipas shijës.

4
Vazhdon kaurdisja derisa mishi të zbutet tërësisht, mbushja e përgatitur lihet të ftohet, pastaj shtohet kaçkavalli dhe përzihet.

5
Në secilën gjysmë të specit vendoset nga një lugë e mbushjës së përgatitur dhe speci bëhet role, roletë priten përgjysmë, me qëllim që të fitohn dy role të vogla.

6
Ena rezistuese ndaj zjarrit lyhet dhe në të renditen vertikalisht roletë e specave të mbushur.

7
Në enë të veçantë tunden vezët, shtalpa për zierje, parmezani dhe qumështi, kjo përzierje derdhet mbi specat e mbushjës.

8
Ushqimi piqet, derisa të skuqet në furrën e nxehtë në 200 gradë celsius.

9
Ju bëftë mirë!
Dërgoja mikut në:

//
Shkruani komentin tuaj!
 
Kek me rrush të thatë dhe copëza çokollate
Bukë integrale me bajame
Brusketa me avokado, të thjeshta dhe të shpejta
Qofte me ton në salcë domatesh

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media