Home Kuriozitete
Zbulohet fosili gjigant i lakuriqit të natës në Zelandën e Re, ecte edhe me këmbë
Mbetjet e fosilizuara të një lakuriqi nate që jetoi miliona vjet më parë u gjetën në Zelandën e Re, njoftoi një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh.

Ata i përkasin një “familjeje super të lakuriqve që dikur jetonin në territoret jugore të Australisë, Zelandës së Re, Amerikës Jugore dhe ndoshta Antarctica”, tha Sue Hand, Universiteti i New South Wales, autor i studimit.

Dhëmbët dhe eshtrat e kafshëve, të cilat kanë jetuar 16 deri në 19 milionë vjet më parë, u gjetën pranë St Bathans, në qendër të Ishullit të Jugut të Zelandës së Re, në një vend lokal. në të cilën studiuesit kanë punuar për 16 vjet.

Kafsha ishte tre herë më e madhe se një lakuriq nate i sotëm dhe peshonte 40 gramë, thonë ata në këtë studim të publikuar nga revista shkencore Raportet.

Ky lakuriq është i veçantë për shkak se edhe fluturon, por gjithashtu ecen në terren me katër këmbë në kërkim të ushqimit.

Dhëmbët e saj të specializuar dhe madhësia e madhe sugjerojnë se ajo kishte një dietë të ndryshme, se ajo ishte në gjendje të hante bimë, por edhe vertebrorë të vegjël, një dietë që është më shumë si ajo e familjes së saj në Ameriken e Jugut.

Kafsha u pagëzua Vulcanops jennyëorthyae, ne mer të, shkencëtarit që e gjeti fosilin ne një tokë Vullkanike.

“Kafsha e çuditshme është një nga fosilet më të çuditshme që kemi gjetur”, tha Alan Tennyson, një anëtar i ekipit të Zelandës së Re që gjithashtu përfshin shkencëtarë nga Australia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara.

“Ky zbulim i ri lidhet me kasën e shkurtuar të Zelandës së Re, speciet e zhdukura Australiane dhe vampirët amerikanë, duke sugjeruar që lakuriqet e tokave më parë ishin më të përhapur,” shtoi ai.

Ka edhe kafshë të tjera të zhdukura që gjenden në vendin e Shën Bábhanëve si sphenodon (zvarranikët), moas (zogjtë që nuk fluturojnë), bretkosat, parrots, pëllumba, breshka dhe krokodilat.

Rreth 500 milionë vjet më parë, kur territoret e Australisë, Zelandës së Re, Amerikës së Jugut dhe Antarktidës ishin të lidhura, mbetjet e fundit të Gondëana të superkontinentit. Kur Gondëana u fragmentua, ftohja e klimës dhe formimit të akullit në Antarktik shkaktoi ate që lakuriqet australianë të ndaheshin nga motrat e tyre të Amerikës së Jugut, thanë hulumtuesit. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Njerëz të errësirës, këto fise jetojnë nëntokë (FOTO LAJM)
Në këtë fshat të Brazilit njerëzit lindin vetëm binjakë, për këtë arsye të frikshme
Bëni shumë kujdes nga sfungjerët, janë të rrezikshëm
Fenomeni i rrallë, këta njerëz jetojnë nën ujë (FOTO LAJM)
I martuar me 5 gra, flet burri që u bë hit në internet

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media