Home Kuriozitete
"Jam e vetme prandaj jam gjallë", habit gruaja më e vjetër në botë (FOTO LAJM)
Gruaja më e vjetër në botë, e cila jeton duke pirë vezë të freskëta dhe biskota po feston ditëlindjen e 117-të.

Emma Morano, e cila ka lindur më 29 nëntor 1899, besohet të jetë i vetmi person që ka jetuar tre shekuj, përcjell albeu.com

Gruaja italiane thotë se një nga sekretet e jetëgjatësisë së saj është se ka jetuar e vetme dhe nuk e ka ndarë shtratin me asnjë: "Fjala ime, unë jam aq e vjetër sa kodrat", tha ajo kur u kurorëzua më e vjetra në botë.

"Unë ha dy vezë në ditë, dhe biskota. Por unë nuk ha shumë sepse nuk kam dhëmbë ", tha ajo, në një intervistë me AFP muajin e kaluar.

Zonja Morano, e cila nuk ha mish nga frika e kancerit, ka jetuar vetëm që kur e la burrin e saj të dhunshëm në vitin 1938 pak pas vdekjes së fëmijës së saj të vetëm.


Zonja Morano është e vëmendshme, por e shurdhër, flet me vështirësi dhe nuk mund të shohë mjaftueshëm për të parë televizionin.

Mjeku i saj, Carlo Bava, e ka quajtur jetëgjatësinë e znj. Morano si një "fenomen".

Në ditëlindjen e saj, gazetarët, të afërmit dhe kryebashkiaku i qytetit do të vizitojnë dhe do të organizojnë një festë për të me titull: "Gruaja që pa tre shekuj". /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
Jeni të mërzitur nga puna juaj? Shihni këto foto (FOTO LAJM)
Studimi i amerikanëve: Larja e duarve duhet të zgjasë së paku 15 sekonda
“Perla” të fshehura në Britani (FOTO LAJM)
Sheh për herë të parë babanë pa mjekër, reagimi i bebes është fantastik (VIDEO)
Beteja e rrallë, shumëkëmbëshi kundër gjarprit (VIDEO)

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media