Home Kuriozitete
1 372 robotë vallëzojnë njëkohësisht (VIDEO)
Që nga viti 2016 kompanitë teknologjike kanë krijuar ushtri të tëra të robotëve që vallëzojnë për të fituar betejën e ashpër për titullin “Numri më i madh i robotëve që vallëzojnë njëkohësisht”.

Në gusht të vitit 2017 1069 robotët “Debi” rrëmbyen titullin në kinë por vetëm pak ditë më parë në Librin Guinnes ka hyrë një rekord i ri. Kësaj radhe titullin e rrëmbyen italianët të cilët thanë një shfaqje mbresëlënëse ku në të njëjtën kohë vallëzuan plot 1 372 robotë.

Robotët Alfa 1 S 40 centimetra të lartë janë të ndërtuar nga alumini të mbuluar me një shtresë plastike. Evenimenti u filmua për një program televiziv që flet për një grup robotësh të cilët janë të vendosur për të mësuar të vallëzojnë. Pjesë e shfaqjes ishte edhe zyrtari i Librit të rekordeve, Lorenzo Veltri, i cili edhe e konfirmoi rekordin e ri botëror. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:

Shkruani komentin tuaj!
 
5 truke bukurie, që jo çdo vajzë do kishte guximin t’i thoshte me zë të lartë!
Të pa martuarit kanë më shumë mundësi të preken nga sëmundjet e zemrës
Publikohet studimi, diamantet kanë ardhur nga planete tjera
Bashkia e Tiranës projekt për rikualifikimin dhe shtrirjen e tarracave të gjelbra
Shtohen lindjet jashtë martese në BE, kryeson Franca

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2018 Albeu Online Media