Home Kuriozitete
13 vjeçari zbulon thesaret e mbretërisë së humbur mbi 1 mijë vjeçare
Një djalë 13-vjeçar dhe një arkeolog amator kanë zbuluar një thesar "të rëndësishëm" në Gjermani, e cila mund t'i përkasë mbretit danez Harald Bluetooth, i cili solli krishterimin në Danimarkë.

René Schön dhe studenti i tij Luca Malaschnitschenko po kërkonin thesarin duke përdorur detektorë metalikë në janar në ishullin Rügen të veriut, kur ata arritën në atë që fillimisht mendonin se ishte një copë alumini e pavlerë.

Por, pas inspektimit më të afërt, ata kuptuan se ishte një copë argjendi.

Gjatë fundjavës, shërbimi rajonal i arkeologjisë filloi një gërmim që mbulonte 400 metra katror.

Ata kanë gjetur një grumbull që besohet të jetë i lidhur me mbretin danez Harald Gormsson, i njohur si "Harry Bluetooth", i cili mbretëroi rreth viteve 958 në 986.

Atje janë gjetur gjerdane, perla, zbukuruese, çekanë, unaza dhe deri në 600 monedha, duke përfshirë më shumë se 100 copë që datojnë në epokën e Bluetooth, kur ai sundoi mbi atë që tani është Danimarka, Gjermania Veriore, Suedia Jugore dhe pjesë të Norvegjisë.

"Ky është zbulimi më i madh i monedhave të Bluetooth në rajonin jugor të Detit Baltik dhe prandaj është me rëndësi të madhe", tha arkeologu kryesor, Michael Schirren, për agjencinë e lajmeve DPA.

Monedha më e vjetër është një dirhemë e Damaskut që daton në vitin 714 ndërsa më e fundit është një denar që daton në 983.

Gjetja sugjeron se thesari mund të jetë varrosur në fund të viteve 980 - gjithashtu periudha kur Bluetooth njihej se kishte ikur në Pomeraninë, ku vdiq në vitin 987.

"Kemi këtu rastin e rrallë të një zbulimi që duket se vërteton burimet historike", tha arkeologu Detlef Jantzen.

Mbreti i lindur nga Vikingët futi krishterimin në vendin nordik.

Por, ai u detyrua të largohej në Pomeraninë pas një rebelimi të udhëhequr nga djali i tij Sven Gabelbart. /albeu.com/
Dërgoja mikut në:
Shkruani komentin tuaj!
 
Asfalti që përthith ujin, shpikja kundër përmbytjeve (VIDEO)
Pasta e dhëmbëve i shkakton vdekjen vajzës 11 vjeçare
Pitonin më të madh në botë duhen dhjetëra vetë ta mbajnë (VIDEO)
Njerëzimi mund të zhduket brenda vitit nëse të gjithë merimangat në botë do të bashkoheshin
Njihuni me verën më të shtrejtë në botë dhe vendlindjen e saj

Shqipëri Kosovë Maqedoni Sport Showbiz Argëtim Lifestyle Teknologji Auto Ekonomi Bota Video Lajme Foto Lajme English News
© 2003 - 2019 Albeu Online Media